Covid-19 Salgını ve Sektörel Etkileri

Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve dünyaya hızla yayılan Covid-19 salgını inceleme kapsamındaki bütün sektörleri olumsuz yönde etkilemiştir.

Sektör Karşılaştırması

 

  • Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve dünyaya hızla yayılan Covid-19 salgını inceleme kapsamındaki bütün sektörleri olumsuz yönde etkilemiştir.

 

  • Wuhan kentinin Çin’deki otomotiv sektörünün merkezi olması küresel markaları da doğrudan etkilemiş; Fransız Renault ve İtalyan Fiat otomobilşirketleri Çin’deki fabrikalarını durdurma kararı aldıklarını açıklamışlardır.

 

  • Lojistik sektörü ise; Çin’in son yıllarda dünya ekonomisinde artan payı ile birlikte önemli bir konuma yükselmiş ancak, Çin’deki ekonomik dalgalanmalara da oldukça açık bir yapıya bürünerek salgına karşı önlemler kapsamında sektör durma noktasına gelmiştir.

 

  • Bir diğer taraftan havacılık sektörü de krizden nasibini almış; virüs salgınına karşı önlem paketlerinde ilk önce ülkeler arası sonrasında şehirlerarası uçuşların durdurulması ile talep kaynaklı krizin içerisine düşmüştür.

 

  • Enerji sektöründeki gelişmeler ise; yıllık küresel enerji tüketiminin %20’sini oluşturan Çin’deki ekonomik durgunluktan dolayı olumsuz  yöndedir. Bu durum, petrol üreticisi dev şirketlerin gelirlerinde aşağı yönlü revizyonlar yapılmasına neden olmuştur.

 

  • Gelişmelerden olumlu yönde etkilenen yegane sektör ise; e-ticaret sektörü olmuştur. Sektöre ait şirketlerin sunduğu hizmetlere, karantina kuralları çerçevesinde değişen alışveriş tercihleri nedeni ile talep artmıştır.

 

Kaynak: Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma